A mai terápiás lehetőségeknek köszönhetően az epilepsziával élők nagyobbrészt rohamok és egyéb tünetek nélkül élhetik életüket. A Pécsi Tudományegyetemen folyó kutatás és adatgyűjtés révén tovább javulhat a gyógyszeres kezelések hatásfoka, könnyebben megelőzhetővé válhatnak a rohamok, és oldódhatnak az epilepsziával élőket sújtó társadalmi előítéletek.
A történelem kezdete óta léteznek feljegyzések az epilepsziáról, amelyet jó ideig az égiek által küldött átokként – vagy áldásként – kezeltek több kultúrában. Ennél ma már összehasonlíthatatlanul többet tudunk a betegségről.
Janszky József professzor, a Magyar Epilepszia Liga elnöke, egyben a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Neurológiai Klinikájának igazgatója érzékletes metaforája szerint az epilepsziás roham során mintha egy atombomba robbanna az agyban: láncreakció söpör végig az idegsejtek hálózatán, amely során a sejtek „kisülnek” változatos, sokszor riasztó tüneteket okozva.
A legtöbb betegség mínusz tünetekkel jár, azaz valami nem működik jól a testünkben – gondoljunk például a Parkinson-kórra, ahol az idegsejtek pusztulása miatt alakulnak ki egyre súlyosabb zavarok. Az epilepsziában viszont mondhatni túlságosan is jó az idegsejtek közötti ingerületátvitel, és az egyensúly hirtelen felborulása okozza a rohamot – összegzi Janszky József, aki az epilepsziával élés óriási lelki terhét tartja a legnagyobb problémának.
– Egy epilepsziával élő nem tudhatja, hogy a következő pillanatban ura lesz-e testének, és bár a roham pár másodperc alatt véget érhet, utána sokáig megmaradhat a zavart tudatállapot. Ez a kiszámíthatatlanság óriási pszichológiai terhet jelent. A kiszámíthatatlanság a betegség okaiban és a tünetek jelentkezésében is megnyilvánul. Az esetek mintegy fele genetikai okokból alakul ki. Az ismétlődő rohamok különböző életkorokban jelenhetnek meg az azokat kiváltó gének aktiválódásától függően: van, amikor kisgyerekkorban, és a beteg úgymond kinőheti a betegséget, máskor pedig a serdülőkorban, és egész életében elkísérheti őt – mutatott rá a professzor.
A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható!
Forrás: pharmindex-online.hu