Egyes betegeknél még a fertőzés után 2-3 évvel is észlelhető pszichiátriai probléma és a kognitív funkciók romlása.
A The Lancet Psychiatry folyóiratban július 31-én jelent meg a University of Oxford kutatóinak cikke, amelyben kimutatták, hogy a COVID-19 fertőzéssel kórházba került betegek közül sokaknak még két-három évvel a fertőzés után is vannak kognitív és pszichiátriai problémái.
A mostani kutatást 475 résztvevő bevonásával végezték (a PHOSP-COVID tanulmány részeként), akiket arra kértek, hogy számítógépen keresztül töltsenek ki egy sor kognitív tesztet, és számoljanak be a depresszió, a szorongás, a fáradtság és a memóriaproblémák szubjektív észlelésének tüneteiről. Arról is megkérdezték őket, hogy változtattak-e foglalkozást, és ha igen, miért.
A kutatók megállapításaikat az alábbi fő pontokban foglalták össze:
Két-három évvel a COVID-19 fertőzés után a résztvevők a kognitív teszteken (figyelem- és memóriatesztek) átlagosan jelentősen alacsonyabb pontszámot értek el, mint az elvárható lett volna: az átlagos lemaradás 10 IQ-pontnak felelt meg. Emellett jelentős részük súlyos depressziós tünetekről (körülbelül minden ötödik ember), szorongásról (minden nyolcadik), fáradtságról (minden negyedik) és szubjektív memóriaproblémákról (minden negyedik) számolt be, és ezek a tünetek idővel nemhogy javultak volna, hanem súlyosbodtak.
A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható!
Forrás: otszonline.hu