A DdrC nevű fehérje képes megállítani a DNS-károsodást, és serkenti a sejtek önjavító mechanizmusait. Önállóan működik, bármely szervezetbe beültethető, így ígéretes jelölt egy potenciális rákspecifikus vakcina számára.
A DNS-károsodás számos betegség, köztük a rák kialakulásához vezethet, különösen, ha a sejtek önjavító mechanizmusai nem működnek hatékonyan. A Nucleic Acids Research folyóiratban megjelenő tanulmány szerint a DdrC nevű fehérje - amelyet a Deinococcus radiodurans baktériumból izoláltak - képes egyszeres és kettős DNS-törések érzékelésére, stabilizálására, ami a DNS-cirkularizációhoz és tömörítéshez vezet. A kutatás kiemeli a fehérje különleges asszimetrikus dimer struktúráját és mechanizmusait.
A kanadai Western University tudósai szerint a DdrC fehérje annyira „független” működésű, hogy gyakorlatilag bármilyen organizmusba beültethető, ezzel megnyitja az utat egy potenciális rákspecifikus vakcina kifejlesztése előtt. A kísérletek során, amikor a DdrC-t E. coli baktériumokba ültették, a sejtek ellenállóbbá váltak az UV-sugárzás által okozott DNS-károsodással szemben.
A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható!
Forrás: Pharmaindex-online