Eltérő módon jelzik a fájdalmat a gerincvelő neuronjai a nők és a férfiak szervezetében - állapította meg egy új tanulmány. A felfedezés új utakat nyithat a krónikus fájdalom kezelésében, amelyről ismert, hogy nagyobb arányban érinti a nőket.

 

"A nőket aránytalanul sújtja a krónikus fájdalom terhe. A férfiakhoz képest nagyobb arányban számolnak be derékfájdalomról, nyakfájdalomról, arctájéki és szájüregi fájdalomról, illetve neuropátiás fájdalomról, továbbá kétszer több nő panaszkodik gyakori migrénre vagy fejfájásra" - írják a Brain című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői. Mint arra a Kanadai Idegtudományi Társaság (CAN-ACN) közleménye rámutat, bár hosszú ideje ismert, hogy a nők és férfiak eltérően érzékelik a fájdalmat, a legtöbb fájdalommal kapcsolatos kutatás mégis kizárólag hím patkányokkal folyt a múltban. Az új tanulmányt jegyző kanadai-amerikai kutatócsapat viszont szakított ezzel a gyakorlattal.

 

Laboratóriumban hím és nőstény patkányoktól vett gerincvelőmintákat, illetve elhunyt emberek és családjuk által kutatási célokra felajánlott emberi mintákat is vizsgáltak. A kísérletek eredményeiből kirajzolódott, hogy egy fehérje, az úgynevezett agyi eredetű neurotróf faktor (BDNF) kulcsszerepet játszik a gerincvelő fájdalomjeleinek felerősítésében mind hím patkányok, mind férfiak esetében, de a nőstény rágcsálóknál és a nőnél nem. Amikor pedig a kutatók eltávolították a nőstény patkányok petefészkét, ez az eltérés megszűnt, amiből feltételezhető, hogy a hormonok is közrejátszanak a fájdalomérzékelés nemek között differenciájában.

 

A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható.

Forrás: hazipatika.com